Zdrowa żywność

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o zdrowej żywności

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do tego, by lepiej się czuć, ładniej wyglądać i sprawniej funkcjonować. Słowem: dba się o siebie. Jednym z przejawów tej troski o własne samopoczucie i stan naszego organizmu jest sięganie po zdrowe produkty spożywcze. W tym artykule opiszemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć na ich temat – od podstawowych ich zalet, aż po miejsca, w których warto się w nie zaopatrywać.

Plusy zdrowej żywności

Zdrowa żywność nie jest dobra wyłącznie ze swojej definicji. Nie jest też chwilową modą, której poddają się obecnie ludzie za sprawą jej promocji w mediach głównego nurtu. Sięganie po nią jest w stanie przynieść nam wymierne korzyści. Żywność tego typu bowiem:

  • jest pozbawiona chemii – nie znajdziemy w niej konserwantów, barwników, stabilizatorów czy przeciwutleniaczy, które – niestety – są szeroko stosowane w wielu masowo produkowanych artykułach spożywczych z popularnych sieciówek;
  • jest bogatsza w witaminy – ze względu na bliskość naturze, zdrowe produkty zachowują wszystkie swoje składniki odżywcze i witaminy, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia;
  • nie jest przetworzona – wielokrotne przetwarzanie jest bolączką współczesnej żywności. Tę zdrową otrzymujemy w dokładnie takiej formie, w jakiej występuje – jeżeli z kolei kupujemy tę nieco przetworzoną, jej przetworzenie nastąpiło w sposób zgodny z zasadami (bez udziału procesów chemicznych);
  • sięganie po nią to dbanie o naszą planetę – sięganie po zdrową żywność to również dbanie o ekosystem i ochrona organizmów żywych na większą skalę.

Gdzie zaopatrywać się w zdrowe produkty?

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu musieliśmy się namęczyć, by znaleźć miejsce, w którym kupimy zdrowe produkty, dziś jest to znacznie łatwiejsze. Odwiedzając BEE sklep zdrowa żywność nie zawsze rzuca nam się w oczy – przynajmniej w sieciówkach. Warto zatem sięgać po sklepy specjalistyczne, które zajmują się sprzedażą wyłącznie jej. W dzisiejszych czasach nie trzeba odwiedzać ich fizycznie – zdrowe zakupy można zrobić w całości przez Internet, z dostawą pod własne drzwi.

Sklepy specjalistyczne nie są jednak naszą jedyną opcją. Równie dobrze możemy udać się na bazar czy targowisko, w obrębie którego wystawiają się sami producenci (a zatem rolnicy) – cóż może być lepszego, niż kupowanie produktów bezpośrednio od nich? Rolników możemy też odwiedzać w ich domach, co jest uważane za najlepsze (bo najtańsze i najpewniejsze) rozwiązanie, ale zarazem jedno z tych wymagających największego zachodu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com