Zdrowa żywność

Zdrowa żywność i wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć

Czym jest dbanie na siebie? Wiele osób utożsamia z nim chodzenie na siłownię i troskę o to, by ładnie wyglądać. Inni z kolei skupiają się na swoim zdrowiu, starając się stosować kremy odmładzające czy rezygnować ze złych nawyków i uzależnień. Rzeczą łączącą obie te grupy ludzi jest, a raczej powinna być, zdrowa żywność. To ona przyczynia się bowiem do ładniejszego wyglądu, ale i lepszego stanu zdrowia. W tym artykule skupimy się na opisaniu jej głównych zalet, ale też wskazaniu miejsc, w których w ową żywność możemy się zaopatrywać.

Argumenty przemawiające za zdrową żywnością

Jeżeli sam fakt, że zdrowa żywność jest… zdrowa nie przemawia do nas, musimy rozbić to na czynniki pierwsze. Żywność tego typu nie zawiera w sobie żadnej chemii, a zatem antybiotyków, konserwantów, barwników, przeciwutleniaczy czy stabilizatorów, obecnych w niemal każdym produkcie tworzonym w sposób masowy. Przyczynia się to nie tylko do samego smaku, ale i zdrowia, które z tego typu produktów płynie. Inwestując w żywność tego typu mamy też pewność, że stawiamy na produkty nieprzetworzone (to bolączka żywności z popularnych marketów), ale też bogate w minerały i składniki odżywcze.

Skąd brać zdrowe produkty?

Odwiedzając standardowy osiedlowy sklep zdrowa żywność nie jest czymś, czego się spodziewamy. Podobnie jest z sieciówkami, w obrębie których stanowi jedynie odsetek wszystkich produktów oferowanych przez nie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na to skazani. Możemy bowiem odwiedzić miejsce pewniejsze, skupiające się wyłącznie na sprzedaży zdrowych artykułów. Do tego typu miejsc zaliczyć można:

  • sklep specjalistyczny – w jego obrębie znaleźć możemy wyłącznie produkty zdrowe – co ważne, większość tego typu sklepu proponuje sporą ich różnorodność. Sklepy tego typu są też jedynym tego typu miejsce, w którym znaleźć można bardziej “egzotyczne” zdrowe produkty, niemożliwe do wyhodowania w Polsce;
  • bazar / targowisko – w tego typu miejscach wystawiają się sami rolnicy – mimo, że płacimy im nieco więcej (ze względu na ich koszt wystawienia się), mamy dostęp do co najmniej kilkunastu z nich; jak wiadomo, każdy specjalizuje się w czymś innym, dlatego taki wybór jest czymś bardzo ważnym;
  • lokalnego rolnika – odwiedzenie rolnika bezpośrednio w jego gospodarstwie jest sposobem na pozyskanie najświeższych i najpewniejszych produktów z kategorii “zdrowe”. W tym przypadku jednak musimy zdobyć się na poświęcenie, samodzielną podróż i najczęściej ograniczanie do produktów ze specjalizacji danego gospodarstwa.
Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com